המנהיגים ה"בלתי צפויים"

איך בוחרים את האדם המתאים ביותר לתפקיד ניהול בכיר? החוכמה היא לזהות את המועמד המפתיע

מנהיגות יכולה לעשות היסטוריה.
למעשה, לרוב מספרת לנו ההיסטוריה אך ורק על המנהיגים – מצביאים, ראשי ממשלות, נשיאים, קיסרים ודיקטטורים – ופחות על המשרתים ועל החיילים. אבל פניה של המנהיגות מגוונים כפניה של האנושות, ולפעמים דווקא תופרת אלמונית עשויה לשנות את פני ההיסטוריה.

באלבמה הגזענית של שנת 1955, סירבה רוזה פארקס לפנות את מושב האוטובוס שלה לאדם "לבן". האם היא הייתה מנהיגה או שהמעשה שלה היה אימפולסיבי? האם מנהיגות באה לידי ביטוי גם במעשה קטן שכזה? פארקס בחרה לעמוד מאחורי המעשה שלה ולשלם מחיר אישי של מעצר והעמדה לדין. אבל הרגע האישי הזה דווקא היה אירוע מכונן: פארקס הציתה ניצוץ שהדליק להבת מחאה. בעקבות מאסרה הוביל הכומר מרתין לותר-קינג את חרם האוטובוסים של מונטגומרי, שגרם לחברת האוטובוסים הציבורית לבטל את מדיניות ההפרדה הגזעית שלה, והשאר – היסטוריה.

מנהיגות היא בעיקר עשייה ומאמץ. היא אינה ההילה העוטפת את האדם או הכריזמה המוחצנת שלו, אלא התמודדות עם החלטות שאינן פופולאריות והוצאתן אל הפועל. למנהיגים יש יכולת להביט קדימה, לחזות כיצד תשתנה המציאות ולהכיר בכך שעליהם להיות מובילים או חלק של השינוי הזה.

סטריאוטיפ המנהיגות
התמונה שקופצת לראש כשמדברים על מנהיגות היא של אישיות שנכנסת לחדר ובולטת מיד, בעלת נוכחות, סוחפת ומובילה. התמונה הזו משקפת תכונות שאינן הכרחיות למנהיגות, אך הן גם לא עומדות בסתירה. מה כן הכרחי למנהיגות? מנהיגים צריכים לשאת בתוכם מגוון תכונות: מצד אחד, הם זקוקים לתכונות "קשות" כמו יכולת החלטה, יכולת ביצוע והוצאה לפועל, הובלה, דומיננטיות ויכולת לעמוד בראש מאבק. אך באותה מידה עליהם להיעזר בתכונות "רכות" דוגמת סבלנות והתמדה לאורך זמן, יכולת להקשיב לדעות אחרות, להכליל אנשים בעשייה ללא תחושת איום ולהיות ערים ורגישים לסביבתם.

ישנם סוגים שונים של מנהיגים: מנהיג לקבוצה חברתית, מנהיג-מנהל לטווח ארוך או מנהיג-מנהל בשעת משבר. מנהיגים שונים צומחים בזמנים שונים ובהקשרים שונים, אך הדעות הקדומות שלנו על מנהיגות לעתים מפריעות לנו לזהות את ההנהגה האמיתית שנחוצה לארגון.

המועמד הבלתי צפוי
אחד התהליכים השכיחים בקבוצות הוא שבהתחלה הן מתקבצות סביב האדם הבולט, אך עם הזמן ההשפעה עוברת לאחר, לעיתים דווקא לאדם השקט, הלא-צפוי, זה שלא מושך תשומת לב. לאור זאת, אם ננסה לדמיין מנהיג אחר תהיה זו אולי דמות שנראית אפורה משהו, מופנמת, ביישנית או נחבאת אל הכלים.

מנהיגות אמיתית מתגלה בזמן משבר וזו שעת המבחן שלה. דווקא האנשים 'הלא צפויים', אלה שלא תפסו מקום מרכזי, עשויים להתגלות כעוגן: הם ייאחזו בעוצמה בקרקע, יספקו נקודת התייחסות וימנעו היסחפות.

באילו תכונות יחזיקו מנהיגים 'מפתיעים' שכאלה?
1. מצפן פנימי –  מנהיגות לא יכולה להיות תלויה רק בקהל החיצוני. על מנהיגים להחזיק בקול פנימי מוצק, ולהיות מחויבים קודם כל כלפי פנים ורק אז כלפי חוץ.
2. אני פנימי חזק –  למנהיגים אין בהכרח 'אגו גדול' במובן הפופולארי של המילה, אולם תפיסת העצמי שלהם מציאותית והאני שלהם 'בנוי' היטב.
3. יושרה פנימית – מנהיגים אינם משקרים לעצמם או לסביבה. לדוגמה, הם לא 'ימציאו' לעצמם נסיבות מקלות להצדקת כשלון, כשם שלא יזקפו לזכותם הישג של אדם אחר.
4. אותנטיות – מנהיגים אינם יכולים להיות אנשים שחרדים לתדמיתם ומסתירים את חולשותיהם. הם אנשים שלרוב אינם נזקקים למסכות ו'לעשיית רושם'.
5. יכולת קריאת מפה – מנהיגים זקוקים ליכולת הכללה, עליהם לזהות מגוון של תהליכים, אנשים ונתונים ולהרכיב אותם לכדי תמונה רחבה אחת. מי שאינו עושה זאת, לא יכול לנסח הערכת מצב מדויקת.

מנהיגים ומנהלים בארגון
על כתפי מנכ"ל הארגון מונחת האחריות לזהות את פוטנציאל המנהיגות בעובדים הכפופים, ולדעת לקדם אותם. כדאי לארגון ללמוד לזהות את המנהיגים החבויים וה"בלתי צפויים" שבין שורותיו, שכן ראייה אחרת של מנהיגות יכולה לקדם את הארגון ולעזור לו למצות את ההון האנושי שכבר נמצא בו, שמבין את התרבות הארגונית שלו ומחויב אליה.

בחברת משאבי אנוש אנחנו מאמינות שגיוון יכול להיות מפתח בבנייה נכונה של הארגון. כשאנחנו בוחנות מועמדים לתפקידי ניהול בכירים אנחנו מסתכלות על מגוון אנשים, וזוכרות כי מנהיגים נבנים מעשייה, אופי חזק ועולם פנימי עשיר, ולאו דווקא מנוכחות חיצונית כזו או אחרת.

צרו קשר

•••

  • 972-3-7466000+
  • info@mashabey.com
  • קהילת ונציה 10, תל אביב
  • 972-3-6470236+
  • 972-3-7466000+
  • info@mashabey.com
  • קהילת ונציה 10, תל אביב
  • 972-3-6470236+