דור ההמשך – ניוד פנימי או "יבוא" מבחוץ?

חברות המשכילות לגדל את מנהלי העתיד ירצו גם לבחון האם הן לא "מפספסות" טאלנטים מבחוץ

מדי שנה מתפרסמים סקרים ומחקרים המדרגים את החברות הגלובליות המובילות בתחום המנהיגות, ביניהן תמיד מופיעות מקדונלד'ס, קוקה-קולה, IBM, פרוקטר אנד גמבל, ג'נרל אלקטריק, אינטל ועוד. המשותף לחברות הללו, אשר מובילות בתחום המנהיגות, הוא טיפוח דור המשך מתוך החברה. הדירוג מתבצע באמצעות סקרים עליהם משיבים עשרות-אלפי מנהלים, והחברות נבחרות בזכות המאמצים שהן משקיעות בהכשרת דור העתיד של ההנהלה מתוך עובדי הארגון.

בכל שנה מצביע הדירוג על מגמה בולטת אחרת. לפעמים הארגונים מטפחים מנהיגים סתגלנים שיכולים לצלוח תקופות קשות ולצאת כשידם על העליונה, ולפעמים הם מטפחים מנהיגים שיכולים להוביל חדשנות ולשנות את פני הארגון. אבל ישנם שני מאפיינים קבועים המבדילים בין החברות שדורגו במקומות הראשונים לבין יתר החברות: יש להן אסטרטגיה ניהולית והן רואות את העתיד. החברות המדורגות ב- 20 המקומות הראשונים מאתרות ומטפחות את העובדים בעלי הפוטנציאל הגבוה ביותר, כדי להבטיח שבבוא היום בו יצטרכו למלא תפקידים חשובים – העובדים בעלי הכישורים הנכונים יהיו במקום הנכון. הן מנהלות הליך הערכת ביצועים רשמי ותכנון קריירה לטאלנטים הניהוליים שלהן, על מנת שיהפכו למנהיגים טובים ומצליחים.

יתרונות הטיפוח הפנים ארגוני
ארגונים השמים דגש על ההון האנושי ועל פיתוח מנהיגות פנימית נבדלים מהאחרים בגישתם האסטרטגית, ובכך שמושקעת עבודה רבה בטיוב והרחבת ארגז הכלים של מנהלי דרג הביניים. טיפוח דור העתיד בארגונים המובילים לא נתפס כאופציה, אלא כהכרח. באקלים כזה נולדים מנהלים-מנהיגים בעלי תעוזה, אשר בזמן משבר לא ימהרו לקצץ במובן מאליו, אלא יחשבו על העתיד בהתאם לחזון החברה.

המסר של חברות אלה לעובדיהן הוא שטעויות ופיתרון בעיות מורכבות מהוות מקפצה לשיפור, ולא שדה קרב לחילופי האשמות הדדיים. תרבות ארגונית סתגלנית פועלת על פי חזון, כוונות ומטרות ברורות ומניעה את העובדים לקחת חלק פעיל ולתרום להצלחת הארגון.

יתרון נוסף של טיפוח מנהיגות בתוך הארגון הוא הנצחת רוחו והיכולת להקנות לעובדיו, המנהלים העתידיים, כלים ניהוליים לצד ערכי וחזון הארגון. כאשר מכניסים לארגון מנהלים מ"בחוץ", הרוח עלולה ללכת לאיבוד. ברגע שמשמרים אותה מהדרגים הנמוכים, היא תתחזק ככל שעולים בסולם התפקידים.

ואיך כל זה קשור אלינו?
יש מי שיחשוב שהאמירות בפוסט זה מאתגרות את המודל העסקי של חברות השמת בכירים כמונו, אולם ההיפך הוא הנכון – מתוקף האמת המקצועית שלנו, אנחנו תומכות במסר של פיתוח, קידום ועידוד דרג מנהלי הביניים. בישראל עתירת המשברים, גישת המנהיגות המסתגלת, הצומחת מתוך ארגון המטפח דרג הנהלה מבין עובדיו, יכולה לתרום רבות להתמודדות נכונה עם שוק מקומי ובינלאומי. לצד הגישה הזו, ארגונים רבים דווקא מבקשים לבחון מועמדים מחוץ לארגון, כדי לא לפספס הזדמנויות וטאלנטים ניהוליים שיכולים להביא לארגון "דם חדש", כישורים נדרשים, ידע, ניסיון מוכח וחשיבה אחרת.

המומחיות שלנו לא מתרכזת רק באיתור או "צייד" של מנהלים מחוץ למערכת, אלא באפיון וזיהוי המנהל המתאים ביותר מסך כל המנהלים הרלוונטיים, כולל מנהלים מתוך הארגון המגייס. עוצמתו של תהליך Executive Search היא בהיותו כלי תומך החלטה, אובייקטיבי ונטול דעות קדומות. לכן, בבואנו להמליץ על המועמד המתאים ביותר לתפקיד, אנחנו נבחן גם את המועמדים הפנימיים וגם את החיצוניים באותן אמות מידה מקצועיות.

צרו קשר

•••

  • 972-3-7466000+
  • info@mashabey.com
  • קהילת ונציה 10, תל אביב
  • 972-3-6470236+
  • 972-3-7466000+
  • info@mashabey.com
  • קהילת ונציה 10, תל אביב
  • 972-3-6470236+