משאבי אנוש

דור ההמשך – ניוד פנימי או "יבוא" מבחוץ?

9/12/2010

חברת הייעוץ העולמית Hay Group בחרה את עשרים החברות המובילות בתחום המנהיגות, ביניהן מקדונלד'ס, קוקה-קולה, IBM, נסטלה ועוד. החברות נבחרו בזכות המאמצים שהן משקיעות בהכשרת דור העתיד של ההנהלה מתוך עובדי הארגון.

המשותף בין החברות המובילות בתחום המנהיגות הוא טיפוח דור המשך מתוך החברה. ארגונים השמים דגש על ההון האנושי ועל פיתוח מנהיגות פנימית נבדלים מהאחרים בגישתם האסטרטגית ובכך שמושקעת עבודה רבה בטיוב והרחבת ארגז הכלים של מנהלי דרג הביניים.

יתרונות הטיפוח הפנים ארגוני

הבחירה של Hay Group התמקדה בארגונים המטפחים מנהיגים סתגלנים, מנהיגים שיכולים לצלוח תקופות קשות ולצאת כשידם על העליונה.

טיפוח דור העתיד בארגונים המובילים לא נתפס כאופציה אלא כהכרח. באקלים כזה נולדים מנהלים-מנהיגים בעלי תעוזה אשר בזמן משבר, לא ימהרו לקצץ במובן מאליו אלא יחשבו על העתיד בהתאם לחזון החברה.

המסר של חברות אלה לעובדיהן הוא שטעויות ופיתרון בעיות מורכבות מהוות מקפצה לשיפור, ולא שדה קרב לחילופי האשמות הדדיים. תרבות ארגונית סתגלנית פועלת על פי חזון, כוונות ומטרות ברורות ומניעה את העובדים לקחת חלק פעיל ולתרום להצלחת הארגון.

יתרון נוסף של טיפוח מנהיגות בתוך הארגון הוא הנצחת רוחו והיכולת להקנות לעובדיו, המנהלים העתידיים, כלים הוליים לצד ערכי וחזון הארגון. כאשר מכניסים לארגון מנהלים מ"בחוץ", הרוח עלולה ללכת לאיבוד. ברגע שמשמרים אותה מהדרגים הנמוכים, היא תתחזק ככל שעולים בסולם התפקידים.

ואיך כל זה קשור אלינו?

בישראל עתירת המשברים, גישת המנהיגות המסתגלת, הצומחת מתוך ארגון המטפח דרג הנהלה מבין עובדיו, יכולה לתרום רבות להתמודדות נכונה עם שוק מקומי ובינלאומי.

יש שיחשבו שהאמירות בפוסט זה מאתגרות את המודל העסקי של חברות כמונו (השמת בכירים). ההיפך הוא הנכון – המומחיות שלנו לא מתרכזת רק באיתור או "צייד" של מנהלים מחוץ למערכת, אלא באפיון וזיהוי המנהל המתאים ביותר מסך כל המנהלים הרלוונטים, כולל מנהלים מתוך הארגון המגייס.

עוצמתו של תהליך Executive Search היא בהיותו כלי תומך החלטה, אובייקטיבי ונטול פניות עבור הארגון המגייס.

ולכן, מתוקף האמת המקצועית שלי אני תומכת במסר של פיתוח, קידום ועידוד דרג מנהלי הביניים. בבואי להמליץ על המועמד המתאים ביותר לתפקיד אבחן באותן אמות מידה מקצועיות הן את המועמדים הפנימיים והן את החיצוניים.

חזרה לרשימת המאמרים המלאה בתחום >>>

 

מאמרים נוספים בנושא השמת בכירים:

עבור לתוכן העמוד